Trędownik bulwiasty - Scrophularia nodosa

Roślina wieloletnia z rodziny trędnikowatych (Scrophulariaceace) o nieprzyjemnym zapachu. Rośnie na wilgotnych stanowiskach w lasach, zaroślach i wzdłuż rowów. Kłącza z bulwiastymi zgrubieniami, na podmokłych stanowiskach prawie na powierzchni. Trędownik jest chyba najobficiej nektarującą byliną ze wszystkich naszych rodzimych roślin miododajnych.


Wysiew i uprawa

Zupełnie dobrze rośnie na stanowiskach żyznych, średnio wilgotnych. Rozmnaża się z nasion przez samosiew. Zasługuje na rozpowszechnienie na wszystkich odpowiednich dla siebie skrawkach gruntów, zarówno przez siew, jak i przez sadzenie części podziemnych roślin (każda bulwa z kawałkiem pędu może stanowić sadzonkę).
Przy rozmnażaniu z nasion na rozsadniku trzeba pamiętać, że nasiona trędownika nie potrzebują przykrycia, a do wschodów ich potrzebna jest wilgoć przez dłuższy okres czasu. Dlatego rozsadnik zlokalizować w miejscu, gdzie nie operuje bezpośrednio słońce, w jakimś wilgotnym kącie ogrodu i w miarę potrzeby systematycznie zraszać. Gleba na rozsadniku powinna być próchnicza, wskazany jest dodatek torfu.

Siew o wiosennej porze można wykonywać rzutowo. Młode rośliny z rozsadnika na miejsce stałe najlepiej przesosić wczesną wiosną, sadząc je w rozstawie 40x40 cm. Nasiona trędownika łatwo się osypują, toteż wierzchołki pedów z torebkami wypełnionymi dojrzałymi nasionami najlepiej jest ścinać sekatorem z rana, zanim obsechnie rosa.

Źródło: "Ogródek pszczelarski", prof. dr Bolesław Jabłoński, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993