Driakiew

Do rodzaju driakiew z rodziny szczeciowatych należy około 80 gatunków roślin, rosnących głównie na stanowiskach słonecznych, skalistych wzniesieniach i na murawach kserotermicznych.

Większość z tych gatunków to rośliny obszaru śródziemnomorskiego, choć driakiew można spotkać również na Kaukazie, w Afryce oraz na Dalekim Wschodzie.

Wytwarzają złożone lub pojedyncze niebieskie, białe, żółte lub różowe kwiatostany z zaokrąglonymi kwiatkami środkowymi, podobnymi do poduszeczek i większymi brzeżnymi.

Większość gatunków spotykanych u nas to byliny, choć do tego rodzaju należą również rośliny dwuletnie i jednoroczne.

Driakiew lubi gleby lekko zasadowe. Ze względu na spore walory ozdobne driakiew często jest uprawiana w ogrodach, szczególnie na skalniakach.

Na stanowiskach naturalnych w Polsce spotykamy 4 gatunki driakwi, wszystkie z nich są atrakcyjne dla pszczół dostarczając zarówno pyłek jak i nektar.Na szczególną uwagę zasługuje driakiew lśniąca (s. lucida Vill.). Do Gorzowa malutka sadzonka tej rośliny przyjechała z południa Polski pozyskana ze stanowiska naturalnego. Znakomicie się znalazła wśród innych roślin kolekcji, rosnących w pełnym słońcu na podłożu gliniastym.

Po roku roślina przybrała postać niskiej kępy przez wiele tygodni przyozdobionej dużą ilością niebieskawych kwiatostanów.

Pozyskałem sporo nasion i zamierzam spopularyzować tę roślinę, bowiem spośród pojedynczych roślin z kolekcji kwitnących w tym czasie większym zainteresowaniem pszczół cieszyła się tylko opisana przed rokiem biała odmiana szałwii, ale jak wcześniej pisałem są problemy z rozmnażaniem tej rośliny.W ogrodach botanicznych i w kolekcjach miłośników skalniaków spotykamy wiele innych gatunków driakwi.

Z obserwowanych przeze mnie gatunków najchętniej oblatywana przez pszczoły jest pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego driakiew popielata (s. cinerea Lapeyr. ex Lam.). Roślina ta mimo niezbyt dużych walorów ozdobnych jest warta naszej uwagi.
Ze względu na dobre dostosowanie do naszych warunków klimatycznych driakiew ta również może być uprawiana w ogrodach przypasiecznych.

Inne ciekawe gatunki rodzaju driakiew:


Driakiew gołębia ( Scabiosa columbaria L. )


Driakiew żółtawa ( Scabiosa ochroleuca L. )

Driakiew trawolistna ( Scabiosa graminifolia L. )

Driakiew kaukaska ( Scabiosa caucasica M. Bieb. )