Żmijowiec grecki - Echium creticum

Roślina roczna z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae), pochodząca z obszarów śródziemnomorskich, spokrewniona z występującym u nas żmijowcem zwyczajnym.

Kwitnie (kwiaty różowe, białe lub niebieskie) w lipcu do połowy września. Dorasta do 70cm. Może rosnąć na stanowiskach nawet dość suchych, lecz słonecznych.

Wydajność miodowa 200-700 kg/ha. Odznacza się pewnymi walorami dekoracyjnymi i mógłby być uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach.

Wysiew i uprawa

Wysiewać trzeba go wcześnie wiosną wprost do gruntu, w rozstawie rzędów co 40(50) cm. Odstępy między roślinami w rzędzie mogą wynosić 10-20 cm, a nawet więcej, ponieważ pojedyńcze egzemplarze silnie się rozrastają. Roślina ta może być prawdopodobnie wysiewana jesienią, gdyż daję samosiewki, podobnie jak ogórecznik. Do zbioru nasion należ przystępować, kiedy jeszcze na szczytach pędów są kwiaty, aby cenne nasiona z dolnych partii nie osypały. Po ścięciu trzeba żmijowiec dosuszać w małych kopkach. Jest trochę przykry przy młócce, z powodu kłujących włosków, podobnie jak inne ogórecznikowate.

Źródło: "Ogródek pszczelarski", prof. dr Bolesław Jabłoński, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993 Zobacz