Oliwnik wąskolistny - Elaeagnus angustifolia

Ciernisty krzew lub małe drzewko z rodziny rokitnikowatych (Elaeagnaceae), występujące w Europie Południowej, Azji Środkowej i Chinach. U nas sadzone w parkach i na terenach osiedlowych jako roślina ozdobna ze względu na srebrzyste liście.

W czasie kwitnienia wydziela przyjemny, intensywny, słodkawy zapach.
Wymaga stanowisk słonecznych. Dobrze rośnie na glebach, nawet suchych, piaszczystych i ubogich, także zasolonych i o silnie alkalicznym odczynie.

Jest mało wrażliwy na dym i spaliny. Podobnie jak robinia akacjowa wiąże on azot z powietrza, dzięki współżyciu z mikroorganizmami (Actinomycetes elaeagni) powodującymi wytwarzanie brodawek korzeniowych.  Nadaje się do rekultywacji nieużytków poprzemysłowych. Oznacza się wysoką miododajnością. Zasługuje na szersze rozpowszechnienie.

Wysiew i uprawa

Oliwnik rozmnaża się łatwo z nasion wysiewanych na rozsadniku w jesieni. Nasiona zebrane w lutym i wysiane natychmiast do skrzynki, wschodzą w temperaturze pokojowej po kilku tygodniach. Otrzymane tak siewki można w maju wysiać na zagon. Sadzonki z rozsadnika do szkółki najlepiej wysadzać wiosną.

Źródło: "Ogródek pszczelarski", prof. dr Bolesław Jabłoński, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993

Foto: Marek Pogorzelec