Rdestowiec sachaliński - Reynoutria sachalinensis

(Rdestowiec sachaliński — Reynoutria sachalinensis F.Schmidt.)

Synonim polski: rdest sachaliński

Synonimy łacińskie: Fallopia sachalinensis (F. Schmidt) Ronse Decr.; Polygonum sachalinense F. Schmidt ex Maxim.

By­lina z rodziny rdestowatych (Polygonaceae), uprawiana jako roślina energetyczna, ma też pewne walory ozdobne i bywa uprawiana w ogrodach.

Łodygi, wyrastające corocznie z kłączy, osiągają wysokość do 3 m, wyglądem przypominają pędy bambusa. Liście szeroko jajowate, o długości do 30 cm i szerokości do 15 cm, krótko zaostrzone, dolne w nasadzie sercowate, górne ucięte. Kwiaty drobne, żółtawe, zebrane w wiechowate kwiatostany, osadzone w kątach liści. Zewnętrzne listki okwiatu opatrzone są zbiegającymi po szypułce skrzydełkami. Zakwita w pierwszej dekadzie września, a więc najpóźniej ze wszystkich rosnących u nas roślin miododajnych.

Pochodzi ze Wschodniej Azji, jest u nas gatunkiem inwazyjnym. Roślina posiada kłącze i często tworzy rozłogi, za pomocą których rozmnaża się wegetatywnie, tworząc gęste, jednogatunkowe łany. Najlepsze warunki znajduje w zaroślach nadrzecznych. Drobne nasiona mogą być roznoszone przez wodę (hydrochoria)

Rdest sachaliński jest  uprawiany jako roślina energetyczna, ze względu na duży przyrost biomasy i wysoką wartością energetyczna sięgającą 12000 kJ/kg (M. Stolarski, S. Szczukowski, J. Tworkowski - 2008).

Może być też koszony na paszę - daje najwcześniejszą paszę wiosenną, bowiem w połowie kwietnia łodygi dorastają już do 50 cm wysokości, a po ścięciu szybko odrastają. Pasza ta odznacza się dużą zawartością białka. Stare łodygi i liście nie są już zjadane przez zwierzęta.

Podobnym gatunkiem jest rdestowiec ostrokończysty (P. cuspidatum Sieb. et Zucc.).

Liście u nasadzie ucięte i mniejsze w porównaniu z poprzednim gatunkiem (długość do 13 cm.) Kwiaty zielonobiałe, rozwijające się wcześniej, w drugiej połowie sierpnia. Wydajność miodowa 250 kg/ha (Jabłoński i Kołtowski 2001).

Oba gatunki mogą tworzyć krzyżówki.

Bibliografia:

  1. "Pożytki pszczele zapylanie i miododajność roślin" - Mieczysław Lipiński - PWRiL Sp. z o.o. i Wydawnictwo Sądecki Bartnik - 2010- ISBN 978-83-09-99024-6