Rożnik przerośnięty - Silphium perfoliatum

Rożnik przerośnięty (Silphium perfoliatum L.)

Synonim polski: Sylfia

Bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae), pochodząca z północnoamerykańskiej prerii.

W Polsce uprawiana od niedawna. Dorasta do 2,5 m wysokości. Łodyga wzniesiona, naga, kanciasta. Liście duże, pojedyncze trójkątno-owalne, brzegiem ząbkowane, pokryte szorstkimi włoskami, naprzeciwległe, zrośnięte ze sobą oskrzydlonymi ogonkami.

Kwiaty zebrane na szczytach rozgałęzionych pędów w koszyczki do 8 cm średnicy, tworzące luźne wierzchołki. Kwiaty zewnętrzne języczkowate, jaskrawożółte (około 3-4 cm długości), żeńskie, wydające nasiona. Centralne kwiaty rurkowate, męskie, dostarczają pyłku i nektaru. Nektarnik znajduje się u podstawy płonnej zalążni. Owocem jest niełupka.

Zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca i kwitnie aż do października. Rośliny są bardzo chętnie oblatywane przez pszczoły.

Wydajność miodowa 550 kg/ha (Jabłoński i Kołtowski 2005), pyłkowa 200-300 kg/ha (Kołtowski 2006). Rożnik nie wymarza zimą jest odporny na suszę, wymaga jednak stanowiska w pełnym słońcu.

Nasiona najlepiej wysiewać jesienią lub wczesną wiosną w wilgotną glebę.

Młode rośliny bywają atakowane przez ślimaki nagie z rodzaju Arion (ślinik) i Deroceras (pomrowik). Nasiona rożnika są przysmakiem sikorek, które doskonale się czują wśród wysokich i grubych pędów.

Ze względu na dużą produkcję biomasy rożnik przerośnięty może być wykorzystywany jako roślina energetyczna. Wartość opałowa biomasy 11000 kJ/kg (M. Stolarski, S. Szczukowski, J. Tworkowski - 2008) i jest znacznie wyższa od wierzby energetycznej.

Rożnik nie znalazł się na liście roślin przewidzianych do przyznania unijnych płatności do roślin energetycznych. W ogrodach botanicznych można spotkać kilka innych gatunków rożnika, równie chętnie oblatanych przez pszczoły.

Bibliografia:

  1. "Pożytki pszczele zapylanie i miododajność roślin" - Mieczysław Lipiński - PWRiL Sp. z o.o. i Wydawnictwo Sądecki Bartnik - 2010- ISBN 978-83-09-99024-6