Nowiny

Aktualności

Konsultacje

Konsultacje Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnej ilości zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Ze względu na specyfikę pszczelarstwa proponuję zaniechać wprowadzanie limitów zbywania miodu i innych produktów pszczelich w handlu detalicznym prowadzonym przez pszczelarzy.

Jednocześnie w trosce o wpływu do Budżetu Państwa proponuję zaliczyć do pasiek objętych opłatą w ramach Działów Specjalnych Produkcji Rolnej pasieki złożone z ponad 10 uli i urealnić (podnieść) stawkę tego podatku.

Zobacz projekt rozporządzenia

Czytaj więcej: Konsultacje

Jest moc w doględce

Doględka mocna, zwana czasem też wielką to najbardziej znany przedstawiciel rodzaju liczącego 65 gatunków roślin.

Doględki pochodzą z pacyficznego (zachodniego) wybrzeża obu Ameryk.
Najczęściej są to krótkowieczne byliny częściowo zdrewniałe u podstawy. Zimą część liści na młodych pędach pozostaje zielona. Są one zabezpieczone żywicą, podobnie jak wszystkie inne, poza kwiatem, części rośliny. Najlepiej widać tę żywicę na pąkach kwiatowych w początkowym okresie kwitnienia roślin, czyli w czerwcu i lipcu.

Czytaj więcej: Jest moc w doględce

Nawłoć wąskolistna

Nawłoć wąskolistna (Euthamia graminifolia (L.) Nutt. syn. Solidago graminifolia (L.) Salisb.) - kolekcja Apiflora Chwalęcice k/Gorzowa Botanicy niedawno wyodrębnili ją z rodzaju Solidago wraz z 3 innymi gatunkami nawłoci. Tak powstał rodzaj Euthamia.

Czytaj więcej: Nawłoć wąskolistna

Groszek bulwiasty.

1 kwietnia Groszek bulwiasty (Lathyrus tuberosus L.) to bylina z rodziny bobowatych.
Pędy osiągają do 120 cm i posiadają wąsy czepne, podobnie jak winogron. Dzięki temu może się wspinać po pędach innych roślin rosnących w sąsiedztwie aby uzyskać jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych.
Groszek bulwiasty jest archeofit, czyli rośliną która przywędrowała do nas przed wielką migracją gatunków związaną z odkryciami geograficznymi (czyli przed rokiem 1600).
Doskonała roślina miododajna. Zakwita w połowie czerwca i kwitnie do końca sierpnia. Pszczoły zbierają zarówno pyłek, jak i nektar.

Czytaj więcej: Groszek bulwiasty.