Nowiny

Cząber górski miododajny rarytas na skalniak

Cząber górski Wiosną i wczesnym latem ten dorastający do 40 cm wysokości półkrzew pochodzący z południa Europy wydaje się być niepozorny i niczym specjalnym się nie wyróżnia.
Z początkiem sierpnia okrywa się ogromną ilością drobnych białych kwiatów o odcieniu różowym.
Kwiaty mają budowę charakterystyczną dla rodziny jasnotowatych.
Kiedy po raz pierwszy widziałem pszczoły oblatujące tę roślinę nie miałem wątpliwości, że jest to wartościowa roślina miododajna.

 

Cząber górski - Satureja montaba L.

 

Pierwszy próby nabycia tej rośliny celem lepszego poznania jej walorów zakończyły się fiaskiem. Okazuje się, że roślina z której sporządza się przyprawę do zup, mięs, fasoli i serów, charakterystyczną dla kuchni bułgarskiej (czubrica) jest u nas praktycznie nieosiągalna.


Ostatecznie udało mi się nabyć za granicą małą porcję nasion, z których wykiełkowało tylko jedno. W drugim roku uprawy roślina zakwitła.

Przez pierwsze tygodnie nie wzbudzała większego zainteresowania pszczół, teraz jednak niewielka roślina praktycznie na okrągło ma skrzydlatych gości.

Cząber górski - Satureja montaba L.
Mimo, że nie jest to roślina kwitnąca tak długo jak opisana wcześniej biała odmiana szałwia omszonej , na pewno warta jest szczególnego zainteresowania pszczelarzy, bo pszczoły bardzo się nią zainteresują, jeśli tylko będą miały okazję.