Nowiny

Nostrzyk - sposób na radykalną poprawę pożytków

Nostrzyk w uprawie polowej Występujący w naturze nostrzyk biały (Melilotus albus) jest rośliną dwuletnią dorastającą do 2 m wysokości.
W pierwszym roku uprawy zakwita w sierpniu, w drugim zwykle w pierwszej połowie czerwca. Wydajność miodowa nostrzyku dziko rosnącego wynosi 200 kg/ha, w uprawach polowych do 680 kg/ha *).
W ubiegłym roku bezpośrednio przy pasiece zasiałem 40 arów nostrzyka dwuletniego w mieszance z jednoroczną w naszych warunkach koniczyną perską (Trifolium resupinatum). W pierwszym roku uprawy nostrzyk osiągnął wysokość 0,5 - 1,5m, kwitnąc niezbyt obficie.
Pszczoły oblatywały głównie koniczynę oraz zachwaszczające pole dwie inne wartościowe rośliny miododajne: gorczycę czarną (Brassica nigra, syn. Sinapis nigra L.) i chaber bławatek (Centaurea cyanus L.).

 

Jesienią na działce nie były wykonywane żadne zabiegi agrotechniczne, suche, ubiegłoroczne, pędy nostrzyka zostały skoszone wiosną, kiedy nostrzyk wypuszczał pierwsze nowe pędy. Zimą poletko stanowiło doskonałe schronienie i bazę pokarmową dla zimującego ptactwa, wiosną stare pędy ograniczyły wzrost chwastów rozpoczynających wegetację wczesną wiosną. Zaraz po skoszeniu wykonałem oprysk selektywnym herbicydem zwalczającym rośliny jednoliścienne (m.in. perz)
W okolicach Gorzowa koniec kwietnia i początek maja przyniosły wiele dni chłodnych ograniczających możliwość zbioru miodu rzepakowego.
W czerwcu wysokie temperatury znacznie skróciły okres nektarowania robinii akacjowej. Skończyły się też opady deszczu, mimo to nostrzyk rosnący na gliniastym podłożu uzyskał znaczne rozmiary i w 3 dekadzie miesiąca zakwitł.
Przyjmuję, że dzień rozpoczęcia masowym lotów pszczół na wspomnianą uprawę nostrzyka to 25 czerwiec.
W tym samym okresie kończy kwitnąć doskonale oblatywany przez pszczoły stulisz sztywny (Sisymbrium strictissimum) , na polach kwitnie chaber bławatek (Centaurea cyanus), miejscami wyka ptasia (Vicia cracca). W okolicy jest też kilkanaście okazałych drzew lipy.
Trwa spadzowanie drzew liściastych, choć ze względu na suszę prawdopodobnie pszczoły nie są w stanie pozyskać znaczących ilości tej spadzi.
Pasieka jest po drugim miodobraniu, które się odbyło w okolicach 20 czerwca. Zwykle można było liczyć jeszcze na 10 kg miodu, ale tylko z najlepszych uli. Kwitnące po akacji rośliny (łąki i runo leśne) nie stanowią w okolicy obfitego pożytku nawet dla niewielkiej pasieki.
Upalna pogoda nie przeszkodziła nostrzykowi w dobrym nektarowaniu, pszczoły budują plastry, w pasiece panuje wzmożony ruch.
Ze względu na suszę trędownik i ogórecznik zupełnie zawodzą.
Po powrocie z Biesiady u Bartnika, gdzie mogliśmy podziwiać 2-3 opadu deszczu w ciągu dnia nostrzyk wciąż pięknie kwitnie, choć na piaszczystych miejscach działki większość kwiatostanów jest już przekwitnięta.
Do listy kwitnących roślin dołączyły teraz hyzop lekarski (Hyssopus officinalis), trojeść amerykańska (Asclepias syriaca) i lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), wciąż kwitnie licznie oblatywana ślazówka turyngska (Lavatera thuryngiaca) i rezeda żółta (resada lutea).
Tak na gorąco kilka ciekawych informacji z nostrzykowego poletka. Nostrzyk najsłabiej jest oblatywany z rana, o godz. 8 - 1,5 pszczoły na m2. W nielicznych miejscach zacienionych pszczoły zbierają głównie pyłek (50% pszczół z obnóżami), w miejscach nasłonecznionych tylko 10 % obserwowanych pszczół ma żółte obnóża.
Pojedyncze rośliny nostrzyka poza łanem są znacznie słabiej oblatywane.
Najwyższe egzemplarze częściowo wspierające się na siatce ogrodzeniowej mają wysokość 2,8 m


*)    Pożytki pszczele zapylanie i miododajność – Mieczysław Lipiński, wydanie IV, PWRiL, Bartnik Sądecki