Nowiny

Penstemon - trochę ładniejszy trędownik

Penstemon diffususDo rodzaju penstemon zalicza się około 250 gatunków bylin i półkrzewów pochodzących z Ameryki Północnej i Środkowej.

Występują one na stanowiskach naturalnych od gór Gwatemali do tundry Kanady i Alaski.

W systemie Reveala penstemony zaliczone zostały do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae), jednak nowsze badania DNA roślin spowodowały, że rodzaj ten został umieszczony w rodzinie babkowatych (Plantaginaceae) .

Pszczoły nie zważając na analizy botaników bardzo chętnie odwiedzają kwiaty wielu gatunków penstemonów. Rośliny te są uprawiane ze względu na walory ozdobne, choć w Polsce dość rzadko można je spotkać.

Oprócz naturalnych gatunków istnieje ponad 800 odmian i hybryd, wyhodowanych w ciągu 300 lat ich uprawy w ogrodach. Upowszechnianiem wiedzy o tej roślinie oraz promocją jej uprawy zajmuje się Amerykańskie Towarzystwo Penstemon. Na witrynie towarzystwa (http://www.apsdev.org/) znajduje się bogata biblioteka zdjęć wielu gatunków penstemonów.

Penstemon laevigatus
Penstemon laevigatus

 

Penstemon barbatus 'Rondo'
Penstemon barbatus 'Rondo'

 

Penstemon strictus
Penstemon strictus

 

Penstemony są jednymi z najbardziej atrakcyjnych kwiatów pochodzących z Ameryki Północnej. Poszczególne gatunki dość znacznie różnią się wielkością. Niektóre gatunki występujące w górach osiągają zaledwie 10 cm wysokości. Penstemony można też spotkać na obszarach pustynnych.  Rośliny rosnące w takich warunkach są bardzo wytrzymałe.

Penstemony zwykle nie są zbyt długowieczne. Można je rozmnażać zarówno wegetatywnie jak i z nasion wysianym jesienią lub wczesną wiosną (dotyczy to głównie gatunków górskich oraz pochodzących z północnych obszarów kontynentu).

Jeden z największych zbiorów penstemonów w Ameryce Północnej znajduje się w Arboretum w Flagstaff w Arizonie.

Dziś wiele szkółek krajowych ma w swojej ofercie penstemony. Większość to rośliny pochodzenia mieszańcowego. W sklepie internetowym APIFLORA można zakupić nasiona 4 gatunków pochodzące bezpośrednio z importu z USA (Penstemon angustifolius Nutt. & Purs,  Penstemon eatonii Gray,  Penstemon palmeri Gray,Penstemon strictus Benth).

 

Dwa przykłady penstemonów spotykanych w szkółkach. Ze względu na ogromną ilość gatunków i mieszańców nie podejmuję się ich oznakowania.

Penstemon spp

Penstemon spp

 

 Tekst i foto: Marek Pogorzelec